БЛОГ ПСИХОЛОГА
Що робити, якщо чоловік та батько – трудоголік?

Трудоголізм заохочується суспільством як ознака успішності. Чоловік заробляє гроші, щоб забезпечувати дружину та дітей усім необхідним, та проводить багато часу на роботі. Але цим він позбавляє себе сім’ї. Як при цьому бути дружині та дітям, які, по суті, отримують матеріальні блага, але позбавляються батька та чоловіка?

Для початку необхідно розділяти працьовитість – це коли людина багато працює на результат і після насолоджується її плодами (проводить час із сім’єю, займається хобі, подорожує).

І трудоголізм – це коли людина працює заради процесу, робота займає всі думки та час. Чоловік уже не знаходить часу для сім’ї у вихідні, у свята, приходить пізно. На будь-які зауваження апелює тим, що має багато роботи, звіт, нову угоду, він не може підвести колег і, зрештою, він робить все, щоб сім’я була забезпечена.

Єдине, що поєднує всіх трудоголіків – це нездатність насолоджуватися життям. Такі люди не тільки втрачають бажання досліджувати світ, а й зі страхом ставляться до свого вільного часу. Навіть коли вони потрапляють у клініки (а від частого стресу та перенапруги вони змушені звертатися туди регулярно), вони вважають за краще з ранку до вечора ходити на різні лікувальні процедури, аби ні на хвилинку не опинитися «без діла» і не бути наодинці . Тому такі люди активно витісняють зі свого життя все, що заважає роботі: любовні переживання, сім’ю, музику, друзів, кіно, книги, улюблену рибалку, пошук сенсу життя.


Термін трудоголізм ввів американець Уейн Отс в 1971 році, просто з’єднавши два слова “праця” (work) і “алкоголік” (alcoholic), таким чином, він підкреслив схожість між двома видами залежності. Це хвороблива захопленість роботою, яку вчені ставлять в один ряд із залежністю від азартних ігор чи алкогольною залежністю. Іншими словами, це хвороба із симптомами та способами лікування.


Трудоголізм – це коли людина не може зупинитись і працює постійно. А якщо він все ж таки зупиняється, то стає агресивним, нещасним, нервовим, не може спати, відчуває, що щось упускає.


Єдине, що поєднує всіх трудоголіків – це нездатність насолоджуватися життям. Такі люди не тільки втрачають бажання досліджувати світ, а й зі страхом ставляться до свого вільного часу. Тому такі люди активно витісняють зі свого життя все, що заважає роботі: любовні переживання, сім’ю, музику, друзів, кіно, книги, улюблену рибалку, пошук сенсу життя.

Причини трудоголізму

Працьовитість закладається ще в дитинстві

Зазвичай трудоголіками стають старші чи єдині діти в сім’ї: на перших покладають надто велику відповідальність за молодших дітей, на других – велику надію, вони мають втілювати усі батьківські мрії. Часто в таких сім’ях один або обоє батьків перебувають у залежностях, просто нема на кого покластися, він рано бере на себе занадто важку ношу відповідальності за себе, інших дітей, тих же батьків, за побут, дитина намагається з дитинства контролювати ситуацію, а також бути зразковим. Він з дитинства звик працювати на знос, інакше думає, що він ледар, відчуває провину за відпочинок.

Дитину часто карають позбавленням любові, якщо її поведінка не відповідає очікуванням батьків, це породжує в неї необхідність «заслуговувати» на любов (стати кращою і тоді її любитимуть). І він починає наполегливо намагатись довести свою цінність для батьків. Основною потребою стає потреба у досягненнях, з якої випливає прагнення займатися будь-якою діяльністю не заради задоволення, а заради цінного для інших результатів (батьків, сім’ї, суспільства). Основні особистісні особливості – цілеспрямованість, наполегливість, прагнення контролю та т.п. формуються як якості, що «обслуговують» потребу в досягненнях, задоволення її стає життєво важливим.

Дитині вселяється, що вона має бути ідеальною і досконалою, любов до неї виявляють за її гарну поведінку і результативність у школі, спорті, а не тому, що вона є. Праця починає приносити задоволення та похвалу. З’являється бажання досягати великих успіхів, що надалі переростає в трудоголізм.

Пізніше образ батьків може переміститися на суспільство, яке благоволить успішним та багатим людям. Чоловіка турбує думка, що «якщо вони впораються без мене – значить, я не потрібний». І відчуття власної незамінності змінюється почуттям власної нікчемності, проти яким хронічна втома переживається просто як блаженство.

Трудоголізм як втеча із сім’ї

Якщо ж прояв тругодолізму почався відносно нещодавно, то жінці варто замислитися, чи не є робота поважною причиною відсторонитися від сім’ї. Причому це може і не усвідомлюватись, бажання повертатися додому немає, і є багато причин, щоб затримуватися на роботі.

Люблячу жінку ця ситуація ніяк не може влаштовувати, вона як би вийдуть заміжня без чоловіка. Багато сімейних зобов’язань, які раніше розподілялися, наразі залишаються лише на її відповідальності. Вечори, свята, дні народження вона проводить на самоті. І, що важливіше, батько не бере участі у вихованні дітей. З одного боку, жінка та її діти залишаються фінансово забезпеченими, і з боку багатьом її сім’я залишається ідеалом, з другого боку, з’являється відчуття покинутості і самотності. Звичайно, жінка пред’являє претензії чоловікові про те, що його постійна відсутність її не влаштовує. У результаті виходить замкнене коло: він працює, вона злиться. І що більше вона злиться, то більше їй хочеться працювати. І навіть у рідкісні відпустки трудоголік не вміє відпочивати, замінюючи відпочинок різними видами спорту, алкоголем чи просто продовжує працювати на комп’ютері.

У цій ситуації жінці необхідно зрозуміти, від чого саме чоловік «біжить» із сім’ї. Це може бути: охолодження почуттів, пристрасті, згодом поява повсякденності, нескінченні обов’язки, постійні закиди, народження дитини (чоловік перестав бути єдиним для дружини), в принципі, відторгнення чоловіка на другий план із проявом дітей (трудоголізм – як своєрідна помста чоловіка за свою непотрібність), зайвий контроль із боку дружини.

У будь-якому випадку чоловік не отримує бажаного відгуку в сім’ї і компенсує це роботою, де його цінують, шанують. Адже знайти час для себе чи сім’ї можна за найвідповідальнішої посади, маючи при цьому бажання.

Робота у разі виступає як якась заміна чи підміна близьким відносинам.

А що при цьому відчуває дитина, яка постійно не бачить батька?

Діти до певного віку вважають, що світ обертається навколо них, і в усьому, що відбувається у сім’ї, знаходять причину у собі. Якщо тата часто немає вдома, значить, він не хоче з ним спілкуватися, я недостатньо хороший, погано поводився. Така дитина постійно хоче заслужити увагу батька різними способами, як гарною поведінкою або оцінками, так і гіперактивністю, бійками, хворобами. Адже іноді, коли дитина робить погані вчинки, вона отримує вдвічі більше уваги з боку батьків, які переконують її так більше не робити. Батько намагається компенсувати свою відсутність дорогими подарунками, які згодом знецінюються дитиною.

Трудоголік впливає всіх членів сім’ї, які отримують його емоційної підтримки. Зазвичай діти або бачать у ньому приклад (так само стають трудоголіками), або не приймають і йдуть шляхом деструктивніших заміщень залежності, таких як наркоманія і алкоголізм.

Також поширеними причинами трудоголізму може бути відчуття порожнечі у житті, відсутність сенсу чи самотність.

Тож причин відходу людей у роботу багато. Але найчастіше в основі лежить… сором. У когось за те, що не досяг успіху. Когось дружина засоромила докорами. Іншому соромно за самотність.

Бажаний образ працьовитого, незалежного, рішучого, незамінного, впевненого в собі та успішного професіонала при найближчому розгляді таїть у собі велику психологічну проблематику.

У трудоголіка виникає хронічна втома, розвивається синдром емоційного, та був і професійного, вигоряння, виснажується нервова система. Часто спостерігається депресивний стан трудоголіка через хвороби, пов’язані зі здоров’ям: біль у хребті через сидячий спосіб життя, виразки, які виникають через неможливість правильно і вчасно харчуватися.

Водночас трудоголік переконує себе та оточуючих у тому, що він працює заради грошей чи іншої абстрактної мети, сім’ї. Такий захист приймається суспільством. Людина не розуміє, що такий спосіб «витрати» себе – глухий, він не реалізує власні потенційні можливості. Поза роботою (хвороба, звільнення і т. д.) трудоголізм легко змінюється іншою, частіше хімічною, тобто алкогольною залежністю.

Як правило, трудоголіки – це люди, які постійно перебувають у тривозі, не бажають делегувати іншим свою роботу, прагнуть все тримати під контролем. Вони йдуть із головою в роботу, щоб відволіктися від інших проблем. Робота – це поважна причина, тому самі трудоголіки не хочуть вважати, що вони мають цю проблему. І це головна перешкода в психотерапевтичній роботі з ними, адже без усвідомлення своїх симптомів і без визнання так, я трудоголік цим людям допомогти не можна. Всі інші сторони життя стають байдужими: власне здоров’я, захоплення, відпочинок, навіть почуття до близьких людей.

В даному випадку дає непогані результати сімейна психотерапія (як підтримка для пари, де кожен може побачити переживання один одного з іншого ракурсу) або індивідуальна (для чоловіка, який визнає свою проблему, або дружини, для якої ця ситуація нестерпна та незрозуміла).

У міру зняття психологічної напруги людині стає легше, світ наповнюється яскравими фарбами, з’являється величезний простір для діяльності, для радостей, втілюються давно забуті мрії в реальність, та ж робота забирає набагато менше сил і приносить більше результатів та задоволення, з’являється час для себе, здоров’я та сім’ї.

Автор статті
Кондратевич Юлія
Психолог, психотерапевт
  • Магістр психології (2003-2008), Київський міжнародний університет
  • Київська школа психотерапії (спільний проект Української спілки психотерапевтів та Європейської асоціації психотерапевтів)
  • Спеціалізація: груповий психоаналіз (2011-2016)
  • Член Київської асоціації практичних психологів та психотерапевтів (КАППП). Член Української спілки психотерапевтів (УСП)
  • Автор стань для порталу mаma.ua